Sponsorem etapu "Przełęcz pod Tokarnią - Wisłoczek" zdecydowanie literka „W”. W - jak Wisłoczek. Nasza baza (dzięki Jola & Teofil!) na długi weekend. Mała wioska schowana gdzieś głęboko w Beskidzie Niskim, na końcu świata (albo przynajmniej drogi), a jaka historia! Kiedyś wieś Łemkowska, po wojnie smutna historia wysiedleń, potem przez 20 lat zarastała aż w 1969 przybyli Polacy z Zaolzia - grupa wierzących z Kościoła Zielonoświątkowego dla których przeprowadzka z przemysłowego Śląska w Czechosłowacji w dzikie i puste góry we wschodniej Polsce by hodować krowy to jak wędrówka Abrahama za Bożym głosem z Chaldei do Kanaanu.
Warto przeczytać tablice informacyjne. I szanować zarówno Łemkowską, milczącą spuściznę jak i odwagę i determinację pionierów z Zaolzia. Warto odwiedzić to miejsce - ale nie po to by zrobić selfie. Warto porozmawiać z ludźmi którzy tam mieszkają. I wyobrazić sobie jak przyjeżdżają - całymi rodzinami, z małymi dziećmi w październiku (sic!) do miejsca gdzie nie ma nic, poza zasypanymi studniami i budują dosłownie wszystko od zera. Dzisiaj widząc schludną wioskę trudno to sobie wyobrazić.
Wisłoczek jak i nieistniejąca już Tarnawka były gęsto zaludnionymi osadami Łemkowskimi. Po wojnie i wysiedleniu, przez 25 lat wioski przejęła przyroda. Dziś Wisłoczek jest niedużą wsią, mieszkańcy trudnią się hodowlą krów. Tarnawki już nie ma. (nagrobki widoczne poniżej można zobaczyć idąc czerwonym szlakiem drogą od Puław).
O Łemkach będzie więcej z okazji etapu 10 Ropki - Krynica.
Potok płynący przez Wisłoczek, to... Wisłoczek, który wpływa do Wisłoka, który jest dopływem... nie, nie Wisły, najpierw Sanu a dopiero z nim Wisły.
Dom Modlitwy w Wisłoczku z tablicą dokumentującą fascynującą historię ponownego zasiedlania wsi od 1969r.
Historię Wisłoczka dzielą pobliskie Puławy (biegnie przez nie GSB) oraz trochę dalsza Wola Piotrowa (nasz punkt końcowy etapu 5 i start etapu 6) skąd prowadzi żółty szlak, 3km do GSB.
Idąc od Wisłoczka do Rymanowa, napotkamy grupę 3 drewnianych figur. Uważniejsze przyjrzenie się pozwoli nam je zidentyfikować jako symbole 3 narodów żyjących przez wieki zgodnie w Beskidzie Niskim - Polaków, Łemków i Żydów. Warto powiększyć i przeczytać żółtą tablicę. Przepiękny tekst o tolerancji i obcych-swoich.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz