Analytics

English blog

Snufkin - my blog in English

Hello English speakers , My blog is in Polish and it will stay that way. You can use the Google translate widget provided. This said, I have...

2 lis 2020

Brenna - Krzyż Zakochanych

Krzyż Zakochanych, Brenna - Bukowy Groń 

W Brennej (Beskid Śląski), na stoku Bukowego Gronia (masyw Błatniej) znajduje się Krzyż Zakochanych - rzeźba z 1934r postawiona w miejscu rozstania zakochanych, rozdzielonych przez rodziców z powodu mezaliansu. Ona - Eliza z bogatej rodziny z Bielska Białej, on - Artur, niezamożny fryzjer z Brennej. Zakochali się, ale rodzice dziewczyny wymusili rozstanie. W miejscu pożegnania dziewczyna ufundowała krzyż, wykonany przez miejscowego artystę, Ludwika Konarzewskiego. Dzisiaj to miejsce gdzie zakochani wpinają kłódki, mające symbolizować trwałość ich związku. 

Tablica informacyjna przy Krzyżu Zakochanych - Bukowy Groń, Brenna

W czasie wędrówki Brenna Bukowa - Klimczok - Błatnia (wrzesień 2020), próbowałem odnaleźć ten krzyż schodząc nieoznakowanymi ścieżkami z hali pod Błatnią. Byłem blisko, ale jak się później okazało, za wcześnie zszedłem do Brennej. Postanowiłem wrócić i odnaleźć krzyż idąc od Brennej.

Idąc z dołu, zadanie jest łatwiejsze, bo w Brennej jest oznaczona ścieżka krajoznawcza (czerwona). Zaparkowałem na parkingu Brenna Bukowa, wystarczyło wrócić kilkaset metrów w dół wsi by odnaleźć znak prowadzący "Szlakiem Wspomnień" do krzyża. 

Początkowo ulicą "Lachy Dolne", potem stokówką, na koniec leśnymi ścieżkami. Szlak jest dość dobrze oznaczony, aczkolwiek pod koniec przed dłuższy odcinek nie ma znaków na drzewach. Za to, gdy trzeba skręcić w lewo w wąską ścieżkę, są aż cztery znaki w bliskiej odległości od siebie.

Dochodzimy w ten sposób do rozległej hali i tablicy informującej o wypasie owiec (Sałasz na Bukowym Groniu). Stamtąd skręcamy w lewo by po chwili odnaleźć Krzyż Zakochanych.

Ścieżka krajoznawcza prowadzi z powrotem do Brennej inną drogą, tworząc pętlę o długości 3,5km. Ja jednak nie chcę wracać do Brennej - idę w górę, by dostać się do żółtego szlaku łączącego Błatnią z Klimczokiem. Przy pomocy bacy wracającego z wypasu, wytyczyłem ścieżkę. Po drodze znalazłem dom "Na Sznurówce", z dogodnym punktem widokowym.


Chata i punkt widokowy "Na Sznurówce" - Bukowy Groń, Brenna

Znacznie obszerniejszą relację oraz opis dalszej części wędrówki (Trzy Kopce, Klimczok, Karkoszczonka) możecie przeczytać w poście Ingegjerd.

Trasę poza oznaczoną ścieżką nagrałem w aplikacji "Mapa Turystyczna". Poniższa mapa pokazuje jak dotrzeć od tablicy informującej o wypasie owiec (zielona chorągiewka na mapie) do krzyża zakochanych (dolny koniec "Y" uformowanego przez ścieżkę) a następnie do żółtego szlaku PTTK Błatnia - Klimczok (żółta chorągiewka na mapie).

Ten artykuł koncentruje się na wskazówkach jak dotrzeć do krzyża i dalej do szlaku. Polecam dużo obszerniejszy post Ingegjerd, z ciekawym opisem całej wycieczki.

Uwaga! Czas podany na mapie jest mocno zawyżony szukaniem drogi, czekaniem na wolno spacerującą grupę i rozmową z bacą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz