Analytics

English blog

Snufkin - my blog in English

Hello English speakers , My blog is in Polish and it will stay that way. You can use the Google translate widget provided. This said, I have...

Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Magura Wątkowska. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Magura Wątkowska. Pokaż wszystkie posty

15 lip 2020

GSB - Etap 8b: Literka Sponsor - "M"


Sponsorem odcinka "nad Przełęczą Hałbowską - Bartne". "była literka „M” - M jak Magurski Park Narodowy.
Magurski Park Narodowy nie jest tak popularny jak Bieszczadzki czy Tatrzański. Ludzi mało, na terenie parku żadnego schroniska (tylko bacówka Bartne w otulinie). Wejście płatne ale nie ma punktów poboru opłat (zapłaciłem online). Góry zalesione, za wyjątkiem prześwitu na Magurze, brak panoramicznych widoków, ale za to cisza, spokój i bardzo gesty system schronów przeciw-deszczowych oraz tablic informacyjnych. Dobre oznakowanie szlaku GSB i sporo dobrze utrzymanych wiat.










Na moim powrotnym szlaku żółtym kilka solidnych mostków nad potokiem który spokojnie można przejść z buta. Na tymże szlaku żółtym, już poza parkiem, w tzw otulinie pod Świątkową Wielką ślady po ludności Łemkowskiej.








GSB - Etap 8b: Szczyt Dnia - Magura Wątkowska

Szczytem Dnia etapu 8b "nad Przełęczą Hałbowską - Bartne" bezdyskusyjnie jest Magura Wątkowska, 825m n.p.m.

Magur jest w Polsce kilka. Ta dzisiejsza to Wątkowska, w Magurskim Parku Narodowym (Beskid Niski)
W paśmie Magury jest kilka szczytów o podobnej wysokości. Idąc ze wschodu od przełęczy Hałbowskiej, po jednym stromym podejściu osiągamy pasmo grzbietowe i możemy rozkoszować się spokojem Magurskiego Parku Narodowego. Weekend, ciepły letni dzień a ludzi na szlaku łącznie 6!
Magura otwiera widok na Jaworzynę Krynicką (jest na zdjęciu) i nawet Tatry (niewidoczne w ciepły dzień, potrzebne ostrzejsze powietrze lub dobry obiektyw). Na szczycie kilka pamiątkowych tabliczek i przyjemne miejsce odpoczynku (o tym osobny post - Magurski Park Narodowy zasługuje pod tym względem na uznanie).
Jedyny minus to błoto na zejściu do Bartnego - szlak rozorany przez traktor zwożący drewno. Nie znam się, ale czy na pewno zrywka drewna w Parku Narodowym jest właściwa?








(zejście z Magury na Przełęcz Majdan)