Analytics

English blog

Snufkin - my blog in English

Hello English speakers , My blog is in Polish and it will stay that way. You can use the Google translate widget provided. This said, I have...

22 lis 2020

Wieża spadochronowa, kościół starszy niż miasto i pomnik alpinistów

Gdzie można zobaczyć te wszystkie atrakcje? W Katowickim parku Kościuszki. Zapraszam na zaskakujący spacer do miasta, którego trudno szukać w spisie destynacji turystycznych. 

Pomnik himalaistów w katowickim Parku Kościuszki

Park Kościuszki to największy park w granicach administracyjnych Katowic (być może kojarzycie Park Śląski - ale ten leży na terenie Chorzowa - przy okazji, relacja na zaprzyjaźnionym blogu z questa w tymże parku). Jego początki sięgają roku 1888 kiedy na ok. 6ha powstał niewielki park z wieżą widokową, nazwaną wtedy wieżą Bismarcka. Współczesny kształt i nazwę park uzyskał w 1925r. Położony dogodnie niedaleko od centrum miasta, z dobrą komunikacją publiczną, jest popularnym miejscem spacerów katowiczan. Sporo świata widziałem, sporo szlaków przedreptałem, ale jak to często bywa - "cudze chwalicie, swego nie znacie" (a propos - Katowice znalazły się na blogu "Budget Bucket List", prowadzonym przez globtroterką Stephanie z Niderlandów - kilka migawek na videoblogu, od 1:37m). Dzięki siostrze #3 w słoneczne listopadowe popołudnie nadrabiam tę karygodną zaległość.

Wieża spadochronowa w katowickim parku Kościuszki

Spacer zaczynamy pod wieżą spadochronową. Wieża powstała w 1937r i mając 50m była wtedy najwyższą wieżą spadochronową w Polsce. W czasie wojny została rozebrana, a po wojnie wybudowano nową, niższą - 35-metrową. Z wieżą związana jest historia z pierwszych dni IIWŚ. Wojsko Polskie dość szybko opuściło Górny Śląsk i już 4 września do miasta wkroczyły oddziały Wehrmachtu. Pomimo wycofania regularnych wojsk oporu, grupa miejscowych harcerzy ostrzelała z wieży wkraczające oddziały niemieckie. Istnieją różne wersje wydarzeń, od braku jakiegokolwiek oporu po najbardziej powszechną wersję Kazimierza Gołby z książki "Wieża spadochronowa", wg którego obrona trwała kilkanaście godzin a po jej zakończeniu Niemcy zrzucali ciała obrońców z pomostu wieży. 

Kościół pw. św Michała Archanioła w katowickim parku Kościuszki

Od wieży spadochronowej idziemy w kierunku drewnianego kościoła pw. Św. Michała Archanioła. Lubię drewnianą architekturę drewnianą, wychowywałem się niedaleko podobnego chorzowskiego kościoła św. Wawrzyńca. Oba kościoły łączy fakt, że zostały zbudowane w innym miejscu (chorzowski w Knurowie, katowicki w Syryni pod Wodzisławem Śl.) w XVI wieku a dużo później przeniesione na obecne miejsce. Ten katowicki, zbudowany oryginalnie w 1510r. jest dużo starszy od miasta gdzie trafił w 1938r. Początkowo miał być elementem skansenu, jednak wojna przerwała budowę i ostatecznie kościół pełni funkcję parafialną.

Pomnik śląskich alpinistów, którzy zginęli tragicznie w górach

Tuż obok kościoła znajduje się obelisk - pomnik tragicznie zmarłych alpinistów z katowickiego Klubu Wysokogórskiego. Katowice są zasłużonym miejscem na mapie polskiego alpinizmu i himalaizmu. Na obelisku znajdziemy m.in. nazwiska Artura Hajzera i Jerzego Kukuczki

Pomnik Jerzego Kukuczki pod AWF w Katowicach

Wspominając Jerzego Kukuczkę, zmienię chronologię spaceru i przeniesiemy się na koniec, do pobliskiej Akademii Wychowania Fizycznego, noszącej imię Kukuczki. Przy budynku akademii znajduje się jego popiersie, ciekawie wkomponowane w skalny blok.

Pomnik Tadeusza Kościuszki w katowickim parku jego imienia

Wcześniej jemy lody (w listopadzie!) i udajemy się pod pomnik patrona parku - gen. Tadeusza Kościuszki. Kim był Kościuszko chyba wszyscy wiedzą. Ale czy wiecie, że jego imię nosi najwyższy szczyt kontynentu australijskiego Mt. Kosciuszko?

Poniższa mapka pokazuje punkty naszego spaceru i przykładową trasę. Park oferuje wiele ścieżek, można dotrzeć w te same punkty innymi dróżkami.

1 komentarz:

  1. A znam miejsce, znam... lata nie byłem, ale znam. fajnie że przypominacie.

    OdpowiedzUsuń